Bylina z rodziny trędownikowatych (scrophulariacae). Wyrasta do 1m wysokości. Łodyga naga, 4-kanciasta, zielonobrązowa. Liście krótkoogonkowe, jajowatolancetowate, piłkowane, naprzeciwległe, ciemnozielone z bordowym unerwieniem. Kwiaty w szczytowych wiechach złożonych. Korona beczułkowata, o dwuwarstwowym brzegu. Rurka i dolna warga zielone, górna warga 2-łatkowa, brunatnoczerwona, dłuższa niż dolna. Pręciki 4, 2-silne, oraz 1 prątniczek w postaci łuskowatego wyrostka. Nektarnik pierścieniowato oznacza zalążnię. Owocem jest torebka zawierająca wiele bardzo drobnych nasion.
Występuje pospolicie na całym obszarze Polski. Rośnie na wilgotnych stanowiskach, w lasach, zaroślach, na brzegach potoków i przychaciach.
Zakwita na przełomie maja i czerwca i kwitnie przez około 5 tygodni. Jest bardzo licznie odwiedzany przez pszczoły miodne, również przy niezbyt sprzyjającej pogodzie. Kwiaty wydzielają nektar bardzo obficie. Jeden kwiat wydziela 5-8mg cukrów. Wydajność miodowa z 1ha zawartego łanu może sięgać nawet ponad 700kg.
Dr Zbigniew Kołtowski (2006) "Wielki Atlas Roślin Miododajnych". Warszawa: PWRSA