Werbesina wysmukła (Verbesina alternifolia)

To jedna z roślin, które nie tak dawno zacząłem uprawiać w ogrodzie. To roślina wieloletnia późno kwitnąca. Kwitnienia zaczyna się  końcem lipca i trwa nieprzerwanie do października. Najlepiej uprawę zacząć od wyprodukowania rozsady. Nasiona wysiewamy do wielodoniczek po dwa trzy do jednego otworu, przysypując cienką warstwą ziemi. Wczesny siew styczeń luty pozwoli otrzymać rośliny kwitnące w roku siewu. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe gdy sadzonki mają ok. 10cm i zwarte korzenie. Rozstawa roślin na zagonie 80x30cm.

 

Dalsza pielęgnacja ogranicza się do usuwania chwastów, nawożenia i nawadniania w okresie długotrwałej suszy. Starsze nasadzenia doskonale dają sobie radę z chwastami. Roślina osiąga bowiem ok. 2m wysokości i szybko tworzy zwarte powierzchnie. Jak każda bylina wymaga systematycznego nawożenia. Werbesina wydaje dużo nasion łatwych w zbiorze i dalszej obróbce –suszenie, wianie. Pozostałe po zbiorze nasion części roślin usuwamy przycinając je przy ziemi. Z roku na rok tworzy coraz większą kępę, dlatego też sadzimy ją w miarę rzadko. Nie jest zbadana jako roślina pożytkowa. Z moich obserwacji – jest bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły przez cały okres kwitnienia .

 

W chwili obecnej werbesina rośnie na powierzchni liczącej około 30 arów. Ponieważ skrupulatnie zbieram nasiona nie zauważyłem samosiewów. Namawiam do wprowadzenia jej w ogródkach pszczelarskich z powodu późnego terminu kwitnienia i atrakcyjności dla pszczół, a także łatwej pielęgnacji.