Werbesina jednoroczna (Verbesina alternifolia)

Werbesina to roczna roślina pochodząca z obszarów o dużo cieplejszym klimacie (Meksyk).

Uprawiam ją z powodzeniem od kilkunastu lat. Pierwsze doświadczenia – mała ilość nasion, które trzeba z powodzeniem wykorzystać, aby uzyskać jak największą ilość sadzonek. Wszystkie sadzonki uzyskane poprzez wysiewanie w marcu-kwietniu pod osłonami, można wysadzać na miejsca docelowe dopiero pod koniec maja, ponieważ jest rośliną wrażliwą na niskie temperatury.

 

Z biegiem lat ilość zbieranych nasion znacząco wzrosła. Można więc było wysiewać bezpośrednio do gruntu. Siew wykonujemy płytko w rzędy co 50-60cm zachowując odstępy między roślinami co 30cm, nie zapominając o terminie siewu (druga połowa maja lub jeszcze później). Przy odpowiednich warunkach pogodowych (ciepło) werbesina zakwita po ok. 5 tygodniach. Kwitnie nieprzerwanie do przymrozków. Nasiona zbiera się systematycznie w miarę dojrzewania, dosuszając pod osłonami. Nie zebrane osypują się dając samosiewy, które jeszcze zdążą zakwitnąć.

 

Roślina nie była badana pod kątem pożytku, ale obserwując ją przez lata uprawy mogę potwierdzić jej przydatność dla pszczół. Jest masowo oblatywana, o każdej porze dnia, nawet w okresach niedoboru wody. W łagodniejsze zimy, osypane nasiona dają wiosną samosiewy. Ze względu na długi okres kwitnienia werbesiny, nasiona należy zbierać systematycznie, niestety ręcznie. Szybkie tempo wzrostu powoduje, że roślina nie wymaga szczególnych zabiegów agrotechnicznych Trzeba pamiętać o nawożeniu, wtedy rośliny osiągają spore rozmiary (1-1,2m) i obficiej kwitną.

 

Warto prowadzić jej uprawę na mniejszych i większych obszarach. Corocznie obsiewam co najmniej kilkanaście arów .